Autyzm w kontekście lekcji wychowania fizycznego może stwarzać różne wyzwania, ale również oferować możliwości rozwoju i integracji.
1. Indywidualne potrzeby ucznia
Zrozumienie różnic i planowanie lekcji : Każdy uczeń z autyzmem jest inny tak samo jak każdy z nas. Ważne jest wzajemne poznanie się i nawiązanie nici porozumienia pomiędzy uczniem a nauczycielem. Należy poznać jego preferencje, mocne strony i trudności. Stworzyć odpowiednio dostosowany plan zajęć uwzględniający indywidualne potrzeby ucznia, aby pomóc uczniowi w lepszym uczestnictwie w lekcji.
2. Komunikacja
Polecenia i instrukcje oraz czas przetwarzania ich: W pracy z uczniem dotkniętym spektrum autyzmu należy używać prostego, klarownego języka, często wizualnych pomocy (np. obrazki, gesty) do przekazywania instrukcji, kierować swoją wypowiedź w kierunku ucznia Należy pamiętać, że może On potrzebować więcej czasu na zrozumienie instrukcji i właściwą reakcję. Powinniśmy jako nauczyciele w wielu wypadkach wykazać się ogromną cierpliwością i zrozumieniem. Są to dwie cechy, których z pewnością nie brakuje nauczycielom naszej szkoły
3. Struktura i rutyna
Przewidywalność i etapowość : Regularny harmonogram zajęć, powtarzalność i codzienna rutyna może pomóc uczniowi poczuć się pewniej. Dlatego bardzo ważne jest zapewnienie stałych zasad i ustaleń. W przypadku trudności z przyswojeniem wiedzy należy zajęcia podzielić na mniejsze segmenty tematyczne łatwiejsze do przyswojenia.
4. Integracja społeczna
Współpraca z innymi uczniami, akceptacja różnic : Poprzez zachęcanie uczniów do współpracy i komunikacji z rówieśnikami rozwijamy umiejętności społeczne ucznia zwiększamy również w ten sposób jego poczucie pewności siebie, co może pomóc w nawiązywaniu relacji z innymi osobami w przyszłości. Należy też przez cały czas edukować uczniów na temat autyzmu i jego najróżniejszych form tak, aby promować zrozumienie samego siebie i akceptację innych uczniów .
5. Motywacja i zabawa
Dostosowanie aktywności i pozytywne motywowanie: Dla uczniów ze spektrum autyzmu należy dobierać takie formy aktywności, aby były one interesujące i motywujące dla ucznia do dalszego rozwoju. Mogą to być to np. wszelkie formy współzawodnictwa, gry zespołowe w uproszczonej formie, lub umiejętności przydatne w codziennym życiu, takie jak jazda na rowerze, czy zabawy oswajające w wodzie a w konsekwencji prowadzące do nauki pływania. Poprzez nagradzanie osiągnięć i zaangażowania możemy uzyskać jeszcze większą motywację do uczestnictwa lekcjach WF.
6. Bezpieczeństwo i komfort
Przestrzeń osobista i adaptacja sensoryczna: Jednocześnie należy pamiętać o umożliwieniu uczniowi wycofania się, gdy czuje się przytłoczony. Jeśli zachodzi taka potrzeba należy dać uczniowi czas na wyciszenie się. Należało by się upewnić, że otoczenie nie przytłacza ucznia i jest dla niego przyjazne. Powinno się unikać zbyt dużej liczby bodźców np. zbyt głośnej muzyki, zbyt wielu poleceń w zbyt krótkim odstępie czasu.
7. Współpraca z rodzicami i specjalistami
Informacje zwrotne: Bardzo istotnym elementem jest regularny kontakt z rodzicami/ opiekunami prawnymi. Dzięki temu można uzyskać informacje na jakie bodźce uczeń reaguje najlepiej i co działa najlepiej na ucznia.